magazyn wielotematyczny Monitor Inwestycji

Forgot your your password?

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Jeśli chodzi o kwestie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej to jak się okazuje coraz więcej osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie w zakresie prowadzenia własnej drogi zawodowej. Pojawiają się w związku z tym jakie są wady i zalety takiej właśnie formy zatrudnienia i kiedy warto się na nią decydować.

Zalety własnej działalności gospodarczej

Jeśli chodzi o takie zagadnienie jak jednoosobowa działalność gospodarcza zalety to w głównej mierze należy zwrócić uwagę na kwestie związane z możliwością bycia samemu sobie szefem. Prowadząc działalność nie jest się od nikogo uzależnionym. Wszystko będzie wynikało z własnych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań osoby, która będzie działalność prowadzić, to ona będzie decydować również o tym dla kogo pracuje i jakie zadania będzie wykonywać. To wszystko kwestia indywidualnego podejmowania decyzji.

To co jednak wzbudza największe zainteresowanie to kwestia taka jak jednoosobowa działalność gospodarcza koszty. Przed rozpoczęciem takiej działalności trzeba zastanowić się czy będzie to rozwiązanie opłacalne. W grę wchodzić będzie bowiem samodzielne opłacanie składek ZUS, składki chorobowej i podatku dochodowego od uzyskanego wynagrodzenia. W przypadku, gdy zarobki są bardzo duże może być to dobra opcja, ponieważ wtedy płacąc jedną stałą składkę ZUS zapłaci się mniej niż w momencie, gdy płacić się będzie procentowo od pensji w przypadku umowy o pracę.

Jednoosobowa działalność gospodarcza krok po kroku

Jednoosobowa działalność gospodarcza krok po kroku nie musi być wcale trudna do zorganizowania. Wiele osób myśli, że założenie firmy to kłopotliwa sprawa, jednak w praktyce tak to nie wygląda i rozwiązania związane z cyfryzacją pozwalają na sprawne załatwianie wielu kwestii związanych z rozwojem firmy przez internet. Dzięki temu można szybciej przejść przez wszystkie formalności związane z założeniem firmy.

Jeśli chodzi o wady własnej działalności to bez wątpienia dla wielu osób problemowe będzie to, że same za wszystko muszą odpowiadać. Niestety to w jakieś mierze ogranicza szczególnie osoby, które są mało kreatywne i może być to dla nich dość trudne do realizacji. Własna działalność to również większa odpowiedzialność, nie ma bowiem ochrony Kodeksu Pracy jak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Za ewentualne błędy samodzielnie będzie się odpowiadać co dotyczy również kwestii związanych np. z firmowymi rozliczeniami.

Na pewno prowadzenie własnej działalności ma swoje wady i zalety i najwięcej zależy tutaj od indywidualnych predyspozycji. To na ich podstawie można się zastanawiać czy komuś taka forma zatrudnienia będzie odpowiadać.

 


Zobacz także: Jak przygotować profesjonalny biznesplan?


 

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej
5 (100%) 1 vote