Inwestowanie zaczynamy ostrożnie

imagesNiezależnie od tego, czy celem naszej inwestycji jest pomnażanie pieniędzy na tu i teraz, czy raczej staramy się zabezpieczyć dla siebie bezpieczną przyszłość, nasze inwestycje powinny mieć na początku zawsze stosunkowo podobny charakter. W tym momencie potrzebna jest nam bowiem przede wszystkim ostrożność, ponieważ nasze głowy są pełne teorii, a ta bardzo często w praktyce sprawdza się bardzo różnie. Największym problemem jest brak zrozumienia, że prawa rządzące rynkiem to prawa statystyczne, a nie prawa bezwzględnie obowiązujące. Oznacza to, że dane zjawisko zachodzi w określony sposób w znakomitej większości przypadków. Czyli jeśli zdarzenie A wydarzy się 50 razy, w 48 przypadkach wydarzy się po nim zdarzenie B lub coś bardzo podobnego do B. Skala zjawiska B będzie jednak różna, a w 4 przypadkach wydarzy się coś jeszcze innego. Dlatego potrzebujemy doświadczenia.

Powolne wejście0003gef8f0t2v9nj-c303

Główną cechą naszego wchodzenia w świat inwestycji powinno być wykorzystywanie niewielkich kwot. Nie jest to na pewno ekscytujące i nawet bardzo udane inwestycje zapewnią nam jedynie niewielkie przychody, ale nie jest to czas na robienie wielkich pieniędzy. Jest to czas, w którym nietrafione inwestycje będą mało szkodliwe, a koszty naszej działalności będą znikome. Po czasie te koszty zauważymy i nauczymy się dzięki temu, że nasze działania są obarczone kosztami i jeśli coś robimy, musimy mieć to na uwadze. Najlepiej uczymy się w praktyce, a wiedza zdobyta w tym momencie może potem od razu być wykorzystywana, kiedy nasze zainwestowane kwoty będą się sukcesywnie powiększać.

588136179_1280x720Budowa portfolio

Portfolio to słowo bardzo często pojawiające się w temacie inwestowania. Oznacza ono po prostu wszystkie inwestycje w różne dobra i papiery wartościowe, jakie poczyniliśmy. Bardzo ważne jest, by nasze portfolio było szerokie, czyli by znajdowały się w nim różne rzeczy. Warto jest je dzielić w określony sposób w zależności od naszej strategii inwestycyjnej, ale strategie inwestycyjne to trochę bardziej zaawansowana kwestia, której nie warto podejmować akurat w tym momencie. Nasze pierwsze wejście na giełdy i ogólnie w świat aktywów finansowych powinno się raczej opierać o najbardziej podstawowy rachunek ryzyka, na podstawie którego będziemy dobierać elementy do naszego portfolio.

Akceptowalne ryzyko

W przypadku każdej inwestycji jest zawsze ryzyko straty. Bywa, że jest ono minimalne lub znikome, ale nie znika całkowicie nigdy. Nawet w przypadku lokaty w banku może się stać, że kraj zbankrutuje i nawet te pieniądze gwarantowane przepadną. Blisko takiej sytuacji była niedawno Grecja. My jednak musimy zdecydować, czy chcemy inwestować w instrumenty o minimalnym ryzyku strat, takie jak na przykład obligacje i rynek pieniężny, czy może wolimy średnie ryzyko i średnie zyski na rynku akcji i surowców, a może lubimy ryzykować i zdecydujemy się na małe spółki, tak zwane startupy i firmy technologiczne? Od naszej decyzji będzie zależało to, jak rozkładać się będzie ciężar pomiędzy różnymi elementami koszyka.