magazyn wielotematyczny Monitor Inwestycji

Forgot your your password?

Kiedy najlepiej wymieniać olej silnikowy?

Wymiana oleju w samochodzie to oczywiście kwestia, o którą warto dbać i pamiętać, że od tego uzależniona jest trwałość jednostki napędowej. Na pewno ta kwestia nie może być lekceważona, olej starzeje się i traci swoje właściwości co może sprawić, że nie zagwarantuje należytego smarowania silnika, a w dłuższej perspektywie może powodować problemy z utrzymaniem silnika w dobrym stanie. Dlatego wymiana oleju silnikowego to istotna sprawa, o której warto pamiętać i regularnie o tą kwestię dbać. Wiele osób stawia więc pytanie kiedy wymiana oleju będzie konieczna, jak często powinno się to robić.

Kiedy wymienić olej?

Przede wszystkim wymiana oleju w samochodzie to temat, który jest często dyskutowany. Ile osób tyle opinii, ile mechaników tyle pomysłów na to jak często wymieniać olej w silniku. Niektórzy uważają, że będzie trzeba to robić w zależności od tego jak auto jest użytkowane, czy na krótkich czy na długich trasach. Inni uważają, że kluczowa sprawa, na którą trzeba zwrócić uwagę to pytanie o to jaki olej w silniku będzie się znajdował. Czy będzie to zwykły olej mineralny, olej półsyntetyczny czy syntetyczny w 100%.

Powtarzające się zasady wymiany oleju

Jeśli chodzi o takie często powtarzające się pomysły na to jak często wymieniać olej to przede wszystkim trzeba zauważyć, że wiele osób uważa, że wymiana powinna być realizowana przynajmniej raz w roku. Zwolennicy tej właśnie zasady uważają, że olej powinno się wymienić zawsze co 12 miesięcy niezależnie od tego ile przejechało się kilometrów. Jednocześnie z założeniem, że jeśli w ciągu roku przejeżdża się bardzo wiele kilometrów to taka wymiana powinna być realizowana częściej niż raz w roku.

Ilość przejechanych kilometrów

To jak wiele przejeżdża się kilometrów to właśnie drugi bardzo często brany pod uwagę czynnik, gdy chodzi o to jak często powinna być realizowana wymiana oleju silnikowego. Jednak i tutaj są różne zadania na temat tej częstotliwości. Najczęściej powtarza się, że taka wymiana powinna być realizowana co 10 tysięcy kilometrów. Jednak przede wszystkim taka częstotliwość jest wskazana dla silników, w których pojawiać się będzie olej mineralny, którego właściwości są najgorsze dla silnika i najszybciej będzie on tracił te właściwości. Dlatego wtedy ta częstotliwość wymiany powinna być najczęstsza. Inaczej sytuacja będzie wyglądać, gdy chodzi o wykorzystywanie oleju półsyntetycznego albo syntetycznego w pełni. Jeśli ktoś będzie stosował takie oleje to będzie mógł decydować się na jego wymianę co około 15 tysięcy kilometrów. Zawsze jednak pozostaje ta zasada, w ramach której stawia się na wymianę oleju właśnie raz do roku nawet jeśli taka ilość kilometrów nie została przejechana.

Niektórzy zastanawiają się również czy samodzielna wymiana oleju będzie możliwa. Jeśli tylko ktoś ma dostęp do kanału, tak by dostać się do miski olejowej od spodu samochodu to nie będzie miał problemu z samodzielną wymianą oleju. Wystarczy tylko odkręcić misę olejową, by doprowadzić do całkowitego spuszczenia zużytego oleju, ewentualnie wykorzystać można również specjalny sprzęt, który za pomocą powietrza doprowadzić do jego wyciągnięcia z misy olejowej. Następnie przez wlew oleju do silnika napełnić go można nowym olejem, aż do uzyskania ilości, która będzie odpowiednia dla jednostki, co sprawdzić można bagnetem znajdującym się obok każdego silnika.

 


Zobacz także: Jak naprawić klucz do samochodu?


 

Kiedy najlepiej wymieniać olej silnikowy?
5 (100%) 1 vote