close
loading

MASZ PYTANIA ?

Kontakt wyłącznie mailowy za pomocą formularza

W co inwestować?

Polacy coraz mądrzej podchodzą do tematu pieniędzy i inwestycji. Wiedzą, że przejadanie oszczędności czy wydawanie całej pensji na dobra konsumpcyjne nie jest rozsądne. Dlatego coraz więcej osób odkłada pewną część zarobków na koncie, a potem je inwestuje. Lokaty są tak słabo oprocentowane, że nie opłaca się na nich trzymać pieniędzy. Te 2-3%, które dostaniemy w ciągu roku, zeżre nam inflacja. Co zatem zrobić z oszczędnościami, żeby je pomnożyć? Istnieje wiele możliwości inwestycji, jednak do każdej trzeba podchodzić z głową. Najlepiej wybierać takie, na temat których mamy fachową wiedzę. Kupowanie akcji może być opłacalne, ale rzadko kiedy laik wybierze odpowiednie spółki. Gdyby to było takie proste to każdy zarabiałby na akcjach. Jednak największe sukcesy na giełdzie mają osoby z wieloletnim doświadczeniem, dobrze znające się na rynku. Często wspierają się one wiedzą od ludzi dobrze znających konkretną spółkę i wiedzących jak ona będzie się rozwijać.

 

Innym ciekawym sposobem na inwestowanie pieniędzy są nieruchomości. Sztuką jest tutaj kupić mieszkanie czy lokal po zaniżonej cenie i odsprzedanie go z zyskiem lub wynajem. Jednak, żeby trafić na perełkę trzeba mieć doświadczenie i obeznanie w rynku. Zdarzają się mieszkania w opłakanym stanie, ale bardzo tanie. Wiedząc jakie pieniądze trzeba będzie przeznaczyć na remont, można oszacować przyszły zysk. Kupując mieszkanie za 120 tysięcy złotych i wydając na remont kolejne 30 tysięcy, będziemy musieli je sprzedać przynajmniej za 165-170 tysięcy, żeby nam to się opłacało. Jeśli jednak coś źle obliczymy, nie przewidzimy dodatkowych kosztów albo załamania rynku, to na takiej inwestycji możemy nic nie zarobić a nawet stracić. Dlatego trzeba pozostawiać sobie margines błędu. Gdy inwestujemy 150 tysięcy złotych, dążmy do tego żeby lokal sprzedać przynajmniej za 180 tysięcy. Nawet, jeśli pójdzie coś nie po naszej myśli i zarobimy o połowę mniej, czyli 15 tysięcy to będziemy zadowoleni. Do inwestowania w rynek nieruchomości konieczne jest posiadanie dobre ekipy remontowej, która za odpowiednią cenę odnowi mieszkanie, tak żeby nadawało się do sprzedaży. Mając od tego swoich ludzi, nie spotkają nas przykre niespodzianki.

 

Jeśli posiadamy kilkaset tysięcy na inwestycje, może warto pomyśleć o własnym biznesie. Są branże, w których doświadczenie nie jest takie ważne, a liczy się sprzęt dobrej jakości. Mało kto może pozwolić sobie na kupno maszyny do lodów za kilkadziesiąt tysięcy. Sprzedaż lodów w dobrym miejscu może nam się zwrócić w ciągu kilku miesięcy. Do takiego biznesu nie jest potrzebna fachowa wiedza, a większość pracy może wykonać za nas pracownik. Wystarczy kupić maszynę, wynająć odpowiednie miejsce i dostać konieczne pozwolenia. Takich biznesów jest sporo, ale mało kto decyduje się na inwestowanie pieniędzy bez gwarancji zysku. Jednak kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Nie da się zarabiać dużych pieniędzy nie mając żadnej fachowej wiedzy i nie ryzykując. A wyjątki potwierdzają regułę.

 

 

Poprzedni wpis: Inwestycja we własna firmę

 

O Blogu:

Blog na temat szeroko pojętego świata inwestycji, finansów, rachunkowości i księgowości.

NA SKRÓTY:

BLOG

 

 
 
Designed by iconicbestiary & aleksall & freepik /Freepik